Dubai

Taas saatiin tosi halvalla tuo matka. Yleensä nuo huipputarjoukset menevät tosi äkkiä ja siksi tuli niin kiire varata tuo matka, että otettiin turhaa tuo lentokenttäkuljetus. En tarkastanut hotellin sijaintia ja huomattiin sitten, että se sijaitsi niin lähellä lentoasemaa että taksi olisi maksanut sinne jotain 3 euroa :). Metrolla olisi päässyt vielä tätäkin paljon halvemmalla. No tuli tuettua Finnmatkoja ja maksettiin siis yhteensä 26 € lentokenttäkuljetuksista.
Hotelli Ibis Deira City Center oli tosi siisti ja hyvällä paikalla. Ihan hotellin vieressä oli suuri ostoskeskus, jossa mm. Carrefour tavaratalo. Ihan lähellä oli myös metroasema. Dubaissa kannattaakin liikkua metrolla. Metrolla matkustaminen on helppoa ja edullista. Kaikki opasteet ja kuulutukset ovat myös todella selvällä englannin kielellä. Monet ihmiset tuntuvat tekevän myös niin että ajavat metrolla jonnekin ja ottavat sitten metroasemalta taksin. Metrossa kannattaa ostaa silver-kortti, johon voi ladata haluamansa määrän rahaa. Kortti leimataan mennessä ja tullessa, joten ei tarvitse edes tietää, että missä kohti jää pois metrosta. Hinta peritään vyöhykkeiden mukaan, mutta matka ei yleensä maksa kuin jotain euron verran tai alle. Metrokortti on mahdollista ajaa myös hieman miinukselle. Dubain metro on maailman pisin täysin automaattinen metro, mikä tarkoittaa sitä että metrossa ei ole kuljettajaa. Koska kuljettajaa ja ohjaamoa ei ole pääset myös halutessasi matkustamaan ihan metron etuosaan. Metro on myös erittäin siisti sillä mitään töherryksiä ym. roskaa ei metrosta löydä. Metroon mennessä kannattaa kuitenkin lukea säännöt, sillä metrossa mm. syöminen ja jopa purkan jauhaminen on sakon uhalla kiellettyä.
Metrossa on oma vaunu naisille sekä junan perällä on lisäksi kalliimpi kultavaunu kultaisen metrokortin omistajalle. Toki naiset saavat halutessaan tulla myös yleiseen vaunuun. Todennäköisesi kultavaunukaan ei ole kallis, mutta ajeltiin aina tavallisessa vaunussa niin näki muutakin kuin sheikkejä. Dubain metron punainen linja yhdistää mm. kaikki suurimmat ostoskeskukset. Metro kulkee Deiran eli vanhan Dubain alueella maan alla ja muualla korkealla ilmassa, joten myös maisemat ovat mukavat. Dubain metro on vielä siinä mielessä keskeneräinen että muutamia asemia puuttuu välistä. Varmaan sitten kun alueelle kaavoitetaan jotain niin metroasematkin rakennetaan. Toinen vihreä linja on enemmän työmatkalaisia siirtolaisia varten.
Dubai on mukava lomakohde siinäkin mielessä että siellä saa kulkea täysin rauhassa ilman kaupustelijoita. Ainoastaan vanhan kultasoukin alueella muutama kauppias tuli tyrkyttämään piraattikelloja, mutta nämäkin olivat asiallisia ja uskoivat heti kun sanoivat että ei olla kiinnostuneita.
Myös naiset saavat kulkea Dubaissa ihan rauhassa ilman häirintää. Finnmatkojen opas kertoi että jos paikalliset tuijottavat vähäpukeista ihmistä niin se on halveksuntaa. Julkisilla paikoilla pitäisikin pukeutua ainakin polviin yltäviin housuihin ja olkapäät peittävään paitaan.
Arabiemiraatissa, kuten ilmeisesti myös monissa muissa islamilaisissa maissa miehillä voi olla neljä vaimoa. Vaimoja on kuitenkin kohdeltava tasapuolisesti, joten jos yhdelle vaimolle ostaa jotain niin on sitten ostettava kaikille muillekin vaimoille. Yleensä useita vaimoja on vain kaikkein rikkaimilla ja köyhimmillä. Keskiluokalla on tarpeeksi elättämistä yhdessäkin vaimossa.
 
Souk Madinat Jumeirah                           Burj al Arab 7 tähden hotelli
Ski Dubai. Mall of the Emirates ostoskeskukseen rakennettu hiihtokeskus.
Dubaissa parkkimittarit toimivat ja monet katulamput toimivat aurinkopaneeleilla
Roskikset ovat sieviä                                         Burj Khalifa. Maailman korkein rakennus.
Wafi, egyptiläistyylinen ostoskeskus                            Paikallinen taksi
Ruoka oli makoisaa ja hiukan edullisempaa kuin Suomessa.
Al Manzar puiston rantabulevardia. Taustalla Sharjahia.
Näkymä Dubai mall -ostoskeskuksen pihalta. Kyseisellä paikalla järjesteään joka ilta kello 19 alkaen hieno valoshow eri musiikin tahdissa.
Dubain pilvenpiirtäjiä ja rakennustoimintaa.
Abra vesitakseja. Abra-veneillä voi ylittää Dubai Creekin yhden dirhamin hinnalla, eli noin 22 sentin hinnalla. Abra-vene lähtee kun se on täynnä, eli siinä on 20 matkustajaa.
Jumeirahin moskeija                        Valoshow Dubai Fountains
Kaikki bussipysäkit olivat ilmastoituja koppeja. En kehdannut kuvata paikallisia, niin otin mainoksesta kuvan
Iso akvaario Dubai Mall -ostarissa
 Meidän hotelli. Ibis hotel Deira City Centre.
Rukousaika ostoskeskuksen tv-taulussa.

Dubain ostareissa oli pikaruokaketjuja joka lähtöön.
Tässä paikallinen asukki salaa kuvattuna puhumassa kännykkään :)
Ibis-hotellilla oli ilmainen bussikuljetus Jumeirah-beach parkiin ti-su. Maanaisin kuljetus oli Al Manzar beach parkiin, koska Jumeirahin ranta on maanantaisin varattu vain naisille.

828 metriä korkea Burh Khalifa on nimetty Abu Dhabin sheikin, joka samalla on myös maan presidentti, mukaan. Kyseinen sheikki rahoitti ainakin huhujen mukaan myös rakennuksen loppuun saattamisen.

Souk Madinat Jumeirah ja taustalla Burj al Arab.

Lähetä kommenttisi tai oma säästövinkkisi