Mikäli sinulla on lemmikkinä enemmän kuin pari jyrsijää tai kania, saa niille edullisesti suuria määriä puruja ja heinää mm. talleilta ja maatalouskaupoista. Esimerkiksi eläinkaupassa kilon säkki "jyrsijänheinää" saattaa maksaa jopa 2 euroa, mutta maalta haettuna hevosille/lehmille tarkoitettua heinää (joka on kuitenkin täysin samaa tavaraa) saa n. 20 cnt/kilo. Mikäli säilytystilaa on, maatalouskaupoissa 25 kg paali purua maksaa alle kymmenen euroa, saman verran mitä 3 kg useimmissa eläinkaupoissa.
Lukijan vinkki