Talleilta ja maatalouskaupoista purua ja heinää halvalla jyrsijöille

Mikäli sinulla on lemmikkinä enemmän kuin pari jyrsijää tai kania, saa niille edullisesti suuria määriä puruja ja heinää mm. talleilta ja maatalouskaupoista. Esimerkiksi eläinkaupassa kilon säkki "jyrsijänheinää" saattaa maksaa jopa 2 euroa, mutta maalta haettuna hevosille/lehmille tarkoitettua heinää (joka on kuitenkin täysin samaa tavaraa) saa n. 20 cnt/kilo. Mikäli säilytystilaa on, maatalouskaupoissa 25 kg paali purua maksaa alle kymmenen euroa, saman verran mitä 3 kg useimmissa eläinkaupoissa.

Lukijan vinkki

Jyrsijöille halvinta ruokaa kasvattajalta

Lemmikkijyrsijälle halvinta ruokaa saa ostamalla sitä suoraan kasvattajalta! Monet kasvattajat tekevät itse omien eläintensä ruokaseokset, ja myyvät sitä myös eteenpäin. Näihin ruokiin on laskettu eläinlajin vaatimat ravintoarvot täsmällisesti kohdallee, ja hinnat ovat erittäin edulliset! Samalla hinnalla saa kaupasta halpaa markettiruokaa, joka sisältää lähinnä maissi-/vehnäjauhoa ja väriaineita, ravintosisällön ollessa hyvin köyhä ja ruoan ollessa jopa haitallista lemmikillesi.

Lukijan vinkki